VIDEO: Jak správně sedlat, uzdit a vodit koně !

by / Sobota, 18 Duben 2015 / Published in Výcviková videa

1. SEDLÁNÍ a UZDĚNÍ KONĚ

Zde se doporučuje osvojit si přesný postup jako je prezentován ve vido manuálu. Důraz je kladen na bezpečnost koně i jezdce. A proto nejprve sedláme a poté uzdíme, neb snižujeme riziko zašlápnutí otěží koněm a poranění jazyka nebo zničení vybavení. Doslova si tedy na koně sedlo nejdříve odložíme. Pokud má jezdec uzdečku bez martingalu, je možné rovnou dotáhnout obřišník. 

Jezdec by měl být schopen vysvětlit a obhájit technické parametry nauzděného koně. Tedy umístění sedla na hřbet, proč zrovna na tomto místě, posazení nánosníku, který sice je umístěn na jeden až dva prsty pod lícní kostí, ale pouze v případě, že kroužek udidla nánosník nepřekrývá. Rovněž jak poznám správné zapnutí podhrdelníku. 

A důležitý prvek je zabezpečení nasedlaného koně a jeho ponechání volně v boxe. To lze řešit jak úvazem na ohlávce (nikoliv za udidlo) a nebo zabezpečením otěží za třmeny sedla. 

_________________________________________________________________________

2. VEDENÍ KONĚ NA RUCE 

Vedení je svým způsobem i řemeslo. Často je kůň veden i na předváděcích akcích a takto je kůň běžně předváděn při nákupu a prodeji, či na chovatelských zkouškách. Cílem  je ukázat koně v kroku a klusu a to na volné prověšené otěži, aby vynikl přirozený pohyb koně.

Nejdůležitější je pak klus, když kůň již nakluše, musí mu předvádějící stíhat a nebýt třeba překvapen, když kůň je rychlejší. Proto doporučujeme zvedat kolena a vyklusávat dlouze vedle koně.

Každý jezdec by mohl i měl umět koně koretně vodit a třeba i předvést. Tím si rozvijí i hipologické dovedností jezdce. 

NAHORU